Nasza studnia w Czadzie

Nasza studia w Czadzie

Szanowny Księże Proboszczu,

bardzo przepraszam za brak szybkiej odpowiedzi, ale byłem kilka dni jak to się mówi poza mailem. Oczywiście rozumiem, że chcecie otrzymać zdjęcia dokumentujące budowę studni – to u nas standard, pewnie też dzięki temu, że dostarczamy „dowody” Darczyńcom udało się nam przekazać środki na 150 studni w Czadzie. Kiedy odczytałem maila od Księdza i sprawdziłem archiwum zdjęć nadesłanych przez misjonarzy to pomyślałem sobie „ufff udało się…” bo zdjęcia waszej studni dostałem dokładnie tydzień temu. Wasze pieniądze przeleżały rok w Czadzie, studnia nie została wybudowana w zeszłym roku przez zawirowania związane z COVIDem. Rząd czadyjski zabronił przemieszczania się i firma wiercąca studnie nie mogła dotrzeć na miejsce, a w maju zaczyna się pora deszczowa i do grudnia nie da się jeździć po większości dróg. Wasza studnia powstała dopiero w styczniu 2021 roku. Do tej pory mamy spore problemy z dokumentacją studni w Czadzie, bo teraz jak już o covid-zie w Czadzie trochę zapomnieli, to z kolei za miesiąc mają wybory prezydenckie. Obecny prezydent dba o to, żeby konkurencja mu w siłę nie urosła i np. zamordował rodzinę jednego opozycjonisty. W stolicy wybudowaliśmy 8 studni, ale nie ma ich jak teraz poświecić/otworzyć bo misjonarz boi się gromadzić ludzi, bo jest pełno wojska na ulicach. Tak się trochę „tłumaczę”, ale też dzięki temu dzielę się rzeczywistością, która tam jest.

Misjonarz na zdjęciach to ks. Jakub Szałek z diecezji bydgoskiej. Jego parafia nazywana się Doumougou (w google występuje jako Domogou), diecezja Lai.

pozdrawiam, z serca dziękuję i przepraszam za zaistniałe opóźnienie w raportowaniu
ks. Piotr Chmielecki, sercanin

PS. Przyznam, że się wręcz wzruszyłem, kiedy przeczytałem informacje o zakupie samochodu dla karmelitanek w Burundi. Tak sobie pomyślałem – ile parafii w Polsce by tak postąpiło… ? Jeśli powstanie mój doktorat 😉 to chętnie opiszę w nim wasz przypadek.

PS2. Jutro też wyślę list z pendrive, gdzie będzie nagrany filmik „jak powstaje studnie w Czadzie” oraz więcej profesjonalnych zdjęć dokumentujących jak się wierci tam studnie.


Pomysłodawca zbieramto.pl i zbieramtowszkole.pl

Zastępca Sekretarza Misji Zagranicznych
Księży Sercanów w Polsce